Průvodce nabíjením elektromobilů

Obecně není nabíjení elektromobilu žádný velký problém - stačí se připojit a počkat, až se baterie nabije. Rozmanitost konektorů, kabelů a napájecích zdrojů však může být matoucí. V závislosti na vaší aktuální poloze a na vašem voze můžete potřebovat různé nabíjecí sady.

Existují čtyři hlavní typy elektrických vozidel:

  • Plug-in Hybrid elektromobil (PHEV)
  • Bateriový elektromobil (BEV)
  • Hybridní elektromobil (HEV)
  • Mild Hybrid elektromobil (MHEV)

Hybridní elektromobily (PHEV) a bateriová elektromobily (BEV) budou potřebovat nabíjecí kabel.

Další informace o typech elektrických vozidel naleznete zde.

PHEV BEV HEV MHEV
Plug-in
Hybrid
Electric
Vehicle
Battery
Electric
Vehicle
Hybrid
Electric
Vehicle
Mild
Hybrid
Electric
Vehicle
Vyžadují dobíjecí kabelyNevyžadují dobíjecí kabely

Jaké řešení nabíjení elektromobilů je pro vás vhodné?

Existuje několik typů nabíjecích kabelů pro elektromobily a ne všechny budou fungovat s každým elektromobilem.

Při výběru nabíjecího kabelu je třeba mít na paměti čtyři hlavní body:

1 - Který konektor se hodí k nabíjecí stanici elektromobilu?

2 - Který konektor se hodí k mému automobilu?

3 - Jaký kabel potřebuji?

4 - Jaký zdroj napájení budu k nabíjení používat?

Potřebuji konektor typu 1 nebo typu 2?

Kabel pro elektromobily má dva konektory - jeden, který se připojuje ke zdroji napájení, a druhý, který se připojuje k vašemu automobilu.

1 - Připojení k nabíjecí stanici

Všechny nabíjecí stanice pro elektromobily v Evropě vyžadují zástrčku typu 2.

Ta je standardem u všech nabíjecích kabelů OSRAM pro elektromobily používaných s nabíjecí stanicí.

Typ 2, standardní v Evropě

2 - Připojení k vašemu vozu

Vaše auto potřebuje jeden z těchto konektorů:

Typ 1: vyskytuje se u starších elektromobilů nebo vozů z Ameriky, Japonska nebo Asie. Mají 5 pinů a mohou se nabíjet pouze pomocí jednofázového (domácího) napájení.

Typ 2: Většina novějších elektrických vozidel má konektor typu 2. Ty mají 7 pinů, jsou vhodné pro jednofázové i třífázové nabíjení (domácí i komerční) a mají kapacitu pro rychlejší nabíjení.

Ujistěte se, že každý zakoupený kabel má správný konektor pro připojení k vašemu vozidlu.

Typ 1, před rokem 2017, např. Nissan Leaf, Mitsubishi Outlander

Typ 2, všechny nové vozy v Evropě

3 - Jaký kabel potřebuji?

Stejně jako existují různé konektory, existují i různé typy kabelů pro nabíjení vašeho elektromobilu. Různé ampérové kabely jsou kompatibilní s různými zdroji energie a ovlivňují, zda můžete používat pomalé, rychlé nebo rychlé nabíjení.

Při výběru kabelu je třeba zvážit, zda chcete co nejrychlejší možnosti nabíjení. Pokud chcete, investice do 32A kabelu vám poskytne více možností nabíjení. Pokud však zjistíte, že pracujete s nízkým výkonem kW, můžete si pořídit levnější 16A kabel.

Přejít na nabídku nabíjecích kabelů OSRAM pro elektromobily

4 - Jaký zdroj energie budu používat k nabíjení?

Různá nabíjecí místa mají různé zdroje napájení.

Napájení pro domácnost, které má většina z nás doma, se označuje jako jednofázové - to poskytuje 3 kW ze standardní domácí zástrčky.

Komerční napájecí zdroje se označují jako třífázové a mají výkon 22 kW - nabíjení z třífázového zdroje je tedy přibližně 3x rychlejší. Veřejná nabíjecí místa mají často třífázový zdroj, což znamená, že mohou nabíjet rychleji než domácí nabíječka.

Řada kabelů OSRAM pro elektromobily pokrývá všechna elektrická/hybridní vozidla a je odolná a vodotěsná, aby odolala mnoha povětrnostním podmínkám a podmínkám na silnici.

Nástěnná box v domácnosti

Veřejné nabíjecí místo na cestách

Nabíjení doma

Pokud nabíjíte doma, můžete jako napájecí zdroj použít standardní tří kolíkovou zástrčku. Vzhledem k energetickým nárokům baterie to však trvá velmi dlouho - u většího vozidla až 36 hodin. Také může dojít k poškození zásuvky, pokud se používá k nabíjení vozidla po delší dobu.

Místo toho je nejlepší volbou instalace nabíjecího nástěnného boxu, který výrazně zkrátí dobu nabíjení. Většina z nich dodává střídavý proud (AC) o maximálním výkonu 7,2 kW, zatímco standardní tří kolíková zástrčka je omezena na 3 kW. Tyto boxy jsou odolné proti povětrnostním vlivům, a proto je lze instalovat venku. Výběr správného kabelu pro wallbox je zásadní pro maximální využití dostupných rychlostí nabíjení.

Chcete-li doma využívat rychlejší 7,2kW nabíjení, potřebujete 32A kabel.

Pokud potřebujete nabíjet z 3 kolíkové zásuvky, můžete si pořídit přenosnou nabíječku, která se zapojuje přímo do standardní domácí zástrčky - takže pokud potřebujete nabíjet u kamaráda, žádný problém!

Přejít na nabídku nabíjecích kabelů OSRAM pro elektromobily

Nabíjení na cestách

Po celé zemi je k dispozici mnoho dobíjecích míst pro elektromobily: nepochybně jste je viděli na parkovištích ve svém okolí. Mnohé z nich nabízejí rychlé nabíjení s třífázovým napájením. Obvykle je každá nabíjecí stanice s výkonem nad 22 kW napájena stejnosměrným proudem (DC), který má přídavnou dvoukolíkovou zástrčku, jež funguje se zástrčkou vašeho automobilu. Většina stejnosměrných nabíjecích míst má připoutané kabely. O tom, zda váš vůz může využívat různé možnosti rychlého nabíjení, rozhoduje systém řízení baterie (BMS) vašeho vozu. Řada kabelů a přenosných nabíječek OSRAM je určena pro střídavé nabíjení až do výkonu 22 kW.

Existují dva typy nabíjecích míst:
- Připoutané: Tento typ nabíjecího místa je s kabelem. To je praktické, protože nemusíte mít vlastní, ale musíte se ujistit, že má správnou zástrčku pro váš vůz, než můžete začít nabíjet.
- Nepřipojené: Tento typ nabíjecí stanice neobsahuje žádný kabel, takže si musíte připojit vlastní. Je důležité být vyzbrojen správným kabelem.

Přejít na nabídku nabíjecích kabelů OSRAM pro elektromobily

Nabíjení s přáteli nebo rodinou

Pokud bydlíte u přátel nebo rodiny, může být jedinou možností nabíjení standardní tří kolíková domácí zásuvka. Proto je vhodné mít připravený i přenosný nabíjecí kabel. Tyto kabely se zapojují přímo do domácí zásuvky, takže není nutná žádná instalace, a jsou vybaveny displejem LCD, který zobrazuje průběh nabíjení. Nabíjení trvá déle než z wallboxu nebo stanice, ale je neocenitelné, když potřebujete nabíjet z domácí zásuvky.

Přejít na nabídku nabíjecích kabelů OSRAM pro elektromobily

Nabíjení doma

Nabíjení na cestách

Nabíjení s přáteli nebo rodinou

Jak dlouho trvá nabíjení mého elektromobilu?

Jak dlouho trvá nabíjení? To je obvykle důležitá otázka pro majitele elektromobilů, i když odpověď zní: záleží na typu vozu a velikosti baterie, konektorů, kabelu a dostupného zdroje energie. Některé moderní elektromobily a nabíjecí stanice dokáží nabít na 80 % za pouhých 20 minut - tento typ nabíjení však zatím není příliš rozšířený.

Nicméně: Můžete si udělat představu o typických dobách nabíjení. V následující tabulce vidíte příklad dob nabíjení z různých zdrojů energie pro KIA EV6 s baterií o kapacitě 77,4 kWh.

Nabíjení z prázdného stavu do plného stavu

Zdroj energie

Doba nabíjení

Typicky nalezeno na adrese

3KW36 hodinDoma, domácí 3kolíková zástrčka
3,6KW21 hodinDomácí wallboxy/pracoviště
7KW11 hodinDomácí wallboxy/pracoviště/veřejná nabíjecí místa
22KW7 hodinPracoviště/veřejná nabíjecí místa
Nabíjení z 20 % na 80 % u rychlonabíjecích zdrojů

Zdroj energie

Doba nabíjení

Typicky nalezeno na adrese

50KW60 minVeřejné nabíjení - rychlé nabíjení
150KW20 minVeřejné nabíjení - rychlé nabíjení